Antivir

Čím dál více se dostáváme do styku s problematikou virů a bezpečnosti na internetu. Mnoho uživatelů toto riziko přehlíží, protože mají dojem nesmrtelnosti („Mně se to stát nemůže“, „Nechodím na nebezpečné stránky“ a další argumenty). Bohužel existuje tolik typů virů a s každým z nich přichází další možnost, jakým lze počítač nakazit. Propracovanost některých infekcí nahání strach i odborníkům. Obyčejní uživatelé jsou ale stále v klidu. Většina z nich totiž ani netuší, že mohou být obětí počítačového viru.

Viry se šíří na nebezpečných stránkách, kde obvykle stačí jen jejich návštěva. Virové infekce se objevují i v e-mailech, respektive v mailových přílohách, kde se tváří jako neškodný obrázek (JPG, PNG), hudební soubor (MP3, WMA) nebo jako nevinný EXE soubor. A právě toto maskování v mnoha lidech vyvolá důvěru. Napadení pak ani neví, že vir jejich data maže, ničí, odesílá některé informace vzdálenému serveru, kde mohou být zneužity.

Ochrana proti virům není přitom nijak složitá, pokud zvolíte bezpečný nástroj k jejich detekci a odstranění. Antivirové programy dnes zajistí bezpečný bezvirový provoz. Existují verze antivirů jak zdarma tak i komerční placené, které nabízí různé úrovně pohodlí i zabezpečení.

Freeware antivirové programy


Microsoft Security Essential


Je základním nástrojem pro operační systém Windows od společnosti Microsoft. Je nazývám prvním antivirem a antispywarem ve Windows. Ačkoli je určen pro uživatele Windows, není jejich součástí a proatím neexistuje ani lokalizovaná verze dostupná pro Českou republiku, proto je třeba si jej stáhnout samostatně. Funkčně je na tom Security Essential dle všeho dobře – případný nález virové nákazy srovnává s online databází, proto je vždy aktuální. Lokální diskové testy takto vyhodnocovány ale nejsou. Nainstalujete ho na systémy s Windows XP SP3 a novější.

Funkce: detekce nákazy, práce s aktuální online virovou databází, automatické aktualizace interní databáze, odstraňování nalezených nákaz, program není v češtině

avast! Home Edition


Neplacená lite verze programu Avast Professional Edition. Je určena pro použití v domácnosti a jen v pro nekomerční subjekty k neziskovému užívání. Je srovnatelná s celou řadou jiných placených antivirů. Pro kompletní spuštění na domácí stanici je třeba registrace a zadání aktivačního klíče.  Oproti verzi Profesional nemá plánovač kontrol, ale okamžitý test disků umožňuje i verze Home.

Funkce: automatické aktualizace virové databáze po objevení nového typu nákazy, Virus Cleaner (nástroj pro odstranění mnoha virů), rezidentní ochrana, P2P a IM, síťový i webový štít, test disků a konkrétních složek, virová truhla, integrace do systému, rozhraní v češtině

Avira AntiVir Personal


Bezplatný antivirový program je omezen způsobem použití, protože pro komerční užívání je nutné si zakoupit placenou verzi programu. Pro domácí použití tento jednoduchý antivir stačí. Avira dokáže kontrolovat uživatelovu činnost. Uživatel může zkontrolovat vybrané soubory na disku.

Funkce: detekce nebezpečných nákaz, aktualizace virové databáze, truhla, mazání nakažených souborů, rozhraní není v češtině

Placené antivirové nástroje


ESET NOD32 Antivirus 4


Veřejnosti poměrně známý antivirový program, který má mnoho zastánců. Společnost Eset je známá svým softwarem pro bezpečnost. NOD32 je určen i pro domácí použití, ale i komerční subjekty a ochranu firemních sítí. Jeho výhodou je mnoho doplňujících nástrojů a funkcí, které zpříjemňují a zefektivňují ochranu proti virům, trojským koňům, červům, adwaru, spywaru, rootkitům.

Funkce: detekce virových nákaz, nástroj pro vyléčení nákazy, virová truhla, automatické aktualizace virové databáze, truhla, nástroj ThreatSense pro předcházení nebezpečným útokům, SysRescue pro záchranu počítače, integrace do systému, prohlížečů a mailových klientů (Microsoft Outlook, Windows Mail, Windows Live Mail a Mozilla Thunderbird), nástroj SysInspector sledující ohrožení a vytvářející podrobné výpisy systému, program je v češtině, objednávku lze provést v kamenných obchodech a e-shopech se softwarem nebo přímo na našich stránkých.

AVG Internet Security 9.0


Je určen pro domácí i komerční použití. Bývá vysoce ceněn pro široký rozsah a velké množství integrovaných nástrojů. S každou novou verzí se zde objeví další nové nástroje, jedním z novějších je komplexní nástroj AVG Identity Protection pro ochranu před krádeží osobních údajů (internetové bankovnictví, online nákupy a další).

Funkce: detekce a odstranění virové nákazy, truhla, automatické aktualizace virové databáze, nástroje: AVG Identity Protection pro ochranu před krádeží osobních údajů, LinkScanner pro kontrolu bezpečnosti web. stránek (a vyhledávačů) ještě před jejich návštěvou, Anti-Phishing a Anti-Spam, Anti-Spyware a Anti-Rootkit nástroje,  webový štít a e-mail scanner , herní režim (skrytá ochrana při hraní počítačových her), program je česky a je možné jej objednat na oficiálních stránkách www.avg.com

avast! 4 Professional


Oproti neplacené verzi Home Edition je Professional verze určená především ke komerčnímu užití (pro firmy a instituce). Nabízí ochranu před viry, spywarem, spamem, červům, trojanům a dalším nebezpečím.

Funkce:  antivirové jádro, detekce a odstranění nákazy, truhla, rezidentní ochrana, Script blocker, P2P a IM štíty, síťový a webový šťít, PUSH aktualizace, příkazová řádka, integrace do systému, více jazykových verzí včetně češtiny, možnost objednávky v mnoha řetězcích prodávajících software nebo na internetových stránkách www.avast.com

najja
napsáno 05.05.2023, před 1 rokem

Bezpečnost na prvním místě s Eset Protect Complete

ESET sjednocuje a centralizuje správu svých produktů a podporuje migraci centrální správy na cloud konzoli.
napsáno 03.05.2023, před 1 rokem

Změna cen pro Office 365 a dalších služeb Microsoft Cloud

Od 1.4 došlo k aktualizaci ceníků služeb Microsoft Cloud
napsáno 25.01.2023, před 1 rokem

Konec podpory Windows 2012

Konec podpory serveru 2012 se blíží
napsáno 23.12.2021, před 3 roky

Pour féliciter 2022

Děkujeme Vám všem.
napsáno 22.02.2021, před 3 roky

CodeTwo Exchange Migration

Migrace Exchange server na jedno kliknutí