Windows Small Business Server 2008 2.díl

Správný výběr HW pro SBS.


Správný výběr serveru pro provoz SBS2008 je zásadní rozhodnutí. Díky 64bit technologii nelze provádět in-place upgrade staršího systému, takže rozhodně budete pořizovat nové železo, popřípadě rozšiřovat.

Paměť


Vzhlem k tomu, že se bude jednat o Váš primární server volte značkový server s integrovaným HW RAID řadičem a dálkovou správou nezávislou na OS (iLO). Důležité je, že minimální velikost RAM je 4GB, takže pokud si bude chtít otestovat SBS2008 ve virtuálním prostředí budete potřebovat pro instalaci již zmíněných 4GB paměti. Pokud se jedná o malou firmu a verzi SBS standard bude dostačovat 4GB RAM, ale ponechte si další volné sloty pro doplnění RAM, tedy neosazovat 4x1GB, ale lépe 2x2GB. Po větší firmy je vhodné zvolit od počátku 8GB RAM.


Disk


RAID bude pro malé firmy dostačovat ve verzi RAID1, ale za důležité považujeme aby byl na úrovni řadiče nikoliv na úrovni OS. Pro větší firmy je vhodné volit RAID5. Minimální požadavek na kapacitu pro SBS2008 je 60GB takže v krajním případě se dají použít 2x76GB disky, ale pro reálný provoz je rozumnější volit 2x146GB.

Pro reálný provoz je vhodné disk rozdělit na 3 základní části. První svazek obsahující samotný systém o min. velikosti 100GB, který je umístěn v RAID1(disk C), druhý a třetí svazek umístěný v RAID5, každý tvořící polovinu volné dostupné kapacity. Poslední nezanedbatelnou částí je zálohovací disk. Zde je důležité upozornit, že nová verze backupu si vytváří svůj vlastní diskový oddíl a potřebuje pro zálohování vlastní disk, který je pak pro používání nedostupný, nelze mu tedy pro kompletní zálohu vnutit pouze nějaký diskový oddíl, ale vyžaduje samostatný disk např. NAS nebo externí USB.

Ostatní HW


Další základní věci jako je DVD mechanika a síťové karty (1 nebo 2) snad není třeba ani zmiňovat. Nezbytnou součástí každého serveru je záložní zdroj, tím spíše pro SBS, kde běží SQL Exchange atd. Vhodné je opět volit UPS s možností propojení pomocí USB a podporovaným SW, který včas daný server správně vypne v případě nedostatku kapacity záložního zdroje. Volte kapacity zažínající od 750VA, protože k UPS bude ve finále připojen externí disk, router a podobně.
napsáno 05.05.2023, před 1 rokem

Bezpečnost na prvním místě s Eset Protect Complete

ESET sjednocuje a centralizuje správu svých produktů a podporuje migraci centrální správy na cloud konzoli.
napsáno 03.05.2023, před 1 rokem

Změna cen pro Office 365 a dalších služeb Microsoft Cloud

Od 1.4 došlo k aktualizaci ceníků služeb Microsoft Cloud
napsáno 25.01.2023, před 1 rokem

Konec podpory Windows 2012

Konec podpory serveru 2012 se blíží
napsáno 23.12.2021, před 3 roky

Pour féliciter 2022

Děkujeme Vám všem.
napsáno 22.02.2021, před 3 roky

CodeTwo Exchange Migration

Migrace Exchange server na jedno kliknutí