Windows XP nebo Windows Vista

O systému Windows Vista, který vyvíjí Microsoft, se napsalo již mnoho slov. Velká většina z nich tento produkt kritizovala. Ale najdou se i tací, kteří tento systém poměrně chválí. Vše záleží na subjektivním dojmu, a na úrovni uživatele při práci se systémem. A pak samozřejmě – jinak hodnotí uživatelé dalších systémů, jinak majitelé počítače s XP. Existuje vůbec v tomto směru nějaká pravda?


Přijde tak jednoho dne okamžik, kdy si každý bude muset vybrat.


Buď si zvolí cestu ve stopách uživatelsky rozšířitelného systému Windows, jehož výrobcem je společnost Microsoft, který je z jedné strany nenáviděn pro svou pozici na trhu, kterou využívá (upřímně – může si to dovolit), ale na druhé straně je koncipován tak, že na něm dnes nečiní problém cokoliv. Uživatelé se již naučili nedostatky a chyby ignorovat, nebo si systém přizpůsobit řadou aplikací a nástrojů, které nakonec dovolí upravit téměř cokoliv, včetně toho, co není chybou, jen by to chtěl mít každý jinak – GUI, gadgety, tisíce placeného i freeware softwaru. Tak nedostatky kosmeticky vyladíte, nebo vyvinete alternativní řešení.Někteří ale neodpustí Microsoftu, že je jeho software pomalejší, padá, a že nemůžete upravit jeho základní kámen – zdrojový kód. Proto se rozhodnou pro Linux. Je zdarma, což je základním, „pro“ faktorem. Je to open-source, běžící pod licencí GNU GPL. Uživatel, který by jej začal používat od začátku, bez předchozích zkušeností s Windows, zřejmě nebude mít problém. Vše se naučí a práce na Linuxu pro něj bude hračkou. Ale to by ovšem Linux musel být přístupnější. V obchodech ho nenajdete, výrobci hardwaru ho začali na svých strojích poskytovat až před několika lety, Linux tedy přišel do doby, kdy téměř neexistují uživatelé bez zkušeností s OS Windows.Ohledně Mac OS se pak již není třeba vyjadřovat. Kromě problémů, které jsou stejné jako u Linuxu, Mac OS je distribuován výhradně s hardwarem Apple. Tak ho skutečně vyzkouší jen velmi malá část uživatelů. A to jen ti, kteří na to mají peníze. Mac OS je stále něčím exotickým, i když v USA je situace opačná.A tak si lidé hromadně začali vybírat Windows XP. Tento OS si získal velkou oblibu u lidí – hezky vypadal, byl použitelný, poměrně rychlý, ale stále bylo co vylepšovat. Proto bylo jasné - jednou přijde nová verze Windows, která se pokusí uživatele přesvědčit, že chyby jsou opraveny, a je čas přejít na vyšší úroveň – na Windows Vista.Dlouhodobí uživatelé Windows mají na Vistu názor mírně rozporuplný. Alternativní systémy před těmi několika lety nebyly, nebylo s čím porovnávat.


Vista se ale stává systémem, který prý „nelze pochopit“. Vše, co bylo v XP na svém místě, je ve Vistě úplně jinde. Naopak to, co nebylo v XP, tedy to, co jste nepotřebovali (resp. co jste nemohli postrádat, protože to jednoduše nebylo integrováno), ve Vistě je, ale stává se to automaticky nepotřebným a zbytečným. Microsoft se však snaží dovést uživatele k tomu, aby se nebránili přechodu. Používá k tomu i mírné násilí, např. stažení XP z prodeje. Pro Microsoft, jakožto obchodníka, je to ale logický krok, který je nutný pro další rozvoj trhu i softwarového odvětví.


Vista se ale rozšířila tam, kde se objevil nový počítač. Uživatelů, kteří by si dobrovolně v obchodě zakoupili Vistu, aby doma definitivně opustili XP, bylo velmi málo. Vistu kritizovali ti, kteří neměli rádi Microsoft (uživatelé Mac OS a Linuxu). Vistu kritizovali i uživatelé XP, protože byli nuceni přejít na nový systém, což je práce navíc. Je ale skutečně tak špatný? Když se člověk zamyslí, neexistuje téměř žádný závažný problém, který by nám měl otevřít oči a donutit nás převzít názor, že je Vista špatná. Možná Vista zabírá větší prostor na HDD, nebo ukousne trochu více RAM. Také si je ale třeba uvědomit, že je Vista konstruovaná na výkonnější počítače, než bylo XP. Je docela nerozumné argumentovat, že XP je na novém počítači rychlejší, ale Vista na starším pomalejší. Vista to kompenzuje funkcemi, vzhledem a dalšími featurami, jako postranní panel, inteligentní ovládací panely, ale i zdánlivými maličkostmi jako je zdokonalené vyhledávání. Pokud to ale nestačí, a chtěli bychom migrovat od Windows k jinému systému, většina bude odmítat se opět přizpůsobovat něčemu novému. Proto volba padne téměř vždy opět na Windows.V neposlední řadě přichází pomalými krůčky již další systém - Windows 7. První ohlasy na něj jsou víceméně pozitivní, ačkoliv byla uvolněná jen betaverze, která má mnoho chybiček, jejichž výčet vám řekne kdokoliv, kdo systém již vyzkoušel. Rychlost a mnoho novinek opět vykompenzují vyšší hardwarové nároky, nebo vyšší cenu. Jedno je jisté – fanoušci Linuxu a Mac OS budou stále stejně kritičtí, ne-li více. Ale kdo ví, třeba právě jejich hlasy pomohly tomu, že 7 má mnohem pozitivnější hodnocení, než Vista…

napsáno 05.05.2023, před 1 rokem

Bezpečnost na prvním místě s Eset Protect Complete

ESET sjednocuje a centralizuje správu svých produktů a podporuje migraci centrální správy na cloud konzoli.
napsáno 03.05.2023, před 1 rokem

Změna cen pro Office 365 a dalších služeb Microsoft Cloud

Od 1.4 došlo k aktualizaci ceníků služeb Microsoft Cloud
napsáno 25.01.2023, před 1 rokem

Konec podpory Windows 2012

Konec podpory serveru 2012 se blíží
napsáno 23.12.2021, před 2 roky

Pour féliciter 2022

Děkujeme Vám všem.
napsáno 22.02.2021, před 3 roky

CodeTwo Exchange Migration

Migrace Exchange server na jedno kliknutí